Skip Navigation LinksLepší přehled... > Novinky > Školili jsme odborníky na komunikační technologie

Školili jsme odborníky na nových Pandurech

06. 03. 2020
Školili jsme odborníky na nových Pandurech

Osm instruktorů, specialistů na komunikační a informační systémy, absolvovalo v druhé polovině února u Centra zabezpečení oprav Lázně Bohdaneč kurz na obsluhu nových kolových obrněných vozidel Pandur. Armáda před měsícem převzala dvě vozidla ve verzi velitelsko-štábní a dvě spojovací. Do konce tohoto roku mají vojáci dostat ještě šestnáct kusů.

Školení zajistila dodavatelská společnost Tatra Defence Vehicle ve spolupráci se společností Retia a sestává se ze dvou částí. První je určeno instruktorům komunikačních a informačních systémů z Velitelství výcviku – Vojenské akademie Vyškov, 4. brigády rychlého nasazení a Agentury KIS. V březnu se uskuteční další, které je zaměřeno na dílenské specialisty KIS z Úseku oprav Lázně Bohdaneč.

„Instruktoři, kteří posléze budou školit uživatele, se během první části kurzu naučili nové Pandury obsluhovat a zprovoznit složitý komplex komunikačních a informačních systémů. Dílenští specialisté se pak budou školit na nejvyšší vojskový stupeň oprav, který pro Armádu ČR provádí Centrum zabezpečení oprav Lázně Bohdaneč," uvedl Jindřich Sumega, hlavní inženýr Úseku oprav Lázně Bohdaneč.

Kurzu dílenských specialistů se účastní i praporčík Petr Michálek, příslušník Centra zabezpečení oprav, který první zkušenosti s vozidlem získal už při vojskových zkouškách: „Tato technika je složitým systémem na provoz, údržbu i opravy. S tím jsou spojené vysoké požadavky na kvalifikovanou obsluhu, která je klíčová pro funkčnost těchto vozidel. Zařízení jsou vybavena špičkovou komunikační a informační technologií, jež bude pro Armádu ČR velikým přínosem."

Autor: Štefan Fabuš