Skip Navigation LinksÚvodní strana > Novinky > RETIA dodala české armádě další radar ReVISOR

RETIA dodala české armádě další radar ReVISOR

RETIA dodala české armádě další radar ReVISOR

 

V posledních březnových dnech si zástupci Armády České republiky v pardubické společnosti RETIA převzali další kus radaru ReVISOR. Po nezbytných zkouškách při přejímce nový radar doplnil vybavení strakonického 25. protiletadlového raketového pluku. Radarové systémy ReVISOR u strakonické jednotky slouží především jako podpora protiletadlových raketových systémů RBS-70.

RETIA dodá armádě v letošním roce ještě jeden kus. „Armáda České republiky je pro nás dlouhodobě velmi důležitý partner a je pro nás dobrou referencí, že systémy ReVISOR českým vojákům slouží podle jejich představ. Věříme, že AČR máme co nabídnout i do budoucna,“ uvedl generální ředitel společnosti RETIA Petr Novák.

První ReVISOR společnost RETIA, která jej kompletně vyvinula a vyrábí, dodala české armádě v dubnu 2014. Začlenění do výzbroje předcházelo náročné několikaměsíční testování. ReVISOR představuje základní prostředek radarového průzkumu vzdušného prostoru a je určen pro systémy protivzdušné obrany velmi krátkého dosahu VSHORAD (Very Short Range Air Defence) nebo krátkého dosahu SHORAD (Short Range Air Defence).

ReVISOR je schopen detekovat a identifikovat vzdušné cíle i předávat o nich informace v reálném čase nadřazeným velitelským stanovištím či přímo bateriím protiletadlových raketových prostředků díky schopnosti autonomního nasazení s tzv. C2 modulem. V české armádě se využívá především v sestavě s protiletadlovými raketovými systémy RBS-70, jež jsou určeny k ochraně bojových jednotek či důležitých bodových cílů. ReVISOR je plně interoperabilní systém a byl připojen i k prostředkům velení a řízení ozbrojených sil NATO v rámci mezinárodních cvičení.

ReVISOR společně s komplety RBS-70 dokáží velmi účinně působit proti bitevním vrtulníkům, bitevním letadlům nebo široké škále dronů.

ReVISOR se vyznačuje velmi kompaktními rozměry při přepravě i v rozvinuté konfiguraci.  AČR jej využívá jako tažený prvek, instalovaný na malém jednonápravovém přívěsu. Radar může být dle konkrétních požadavků uživatelů instalovaný na lehký nákladní automobil či střechu vozidla typu PANDUR nebo TITUS. Radarová hlava je umístěna na stožáru, který je schopen anténu vysunout až do výšky 6,5 m. Dosah radaru pro detekci konvenčních letounů a vrtulníků je až 25 km, v případě malých bezpilotních prostředků pak jde o vzdálenost až 19 km.

V oblasti radarové techniky pro českou armádu navíc RETIA nyní společně s izraelskou společností ELTA připravuje výrobu nových radarů kategorie MADR. V minulosti své kvality osvědčila například i při modernizaci armádních protiletadlových systémů 2K12 KUB nebo při vývoji, výrobě a implementaci systému velení a řízení palby RACCOS rovněž pro českou armádu.

RETIA dodává své systémy i zemím NATO, nejnověji se podílela na budování unikátního systému Alliance Ground Surveillance (AGS), prioritního programu Severoatlantické aliance, jenž slouží k monitorování pozemní situace v určené oblasti a lokalizaci cílů na zemi i moři. RETIA v rámci tohoto projektu dodala speciální mobilní pracoviště operátorů bezpilotních prostředků.