Skip Navigation Links25 LET ZKUŠENOSTÍ > Novinky > Na polském polygonu Ustka probíhalo taktické cviče

Na polském polygonu Ustka probíhalo taktické cvičení BALT 2017

07. 06. 2017
Na polském polygonu Ustka probíhalo taktické cvičení BALT 2017

Vojáci 251. protiletadlového raketového oddílu ze Strakonic absolvovali v Polsku bojové střelby z protiletadlového raketového komplexu 2K12 KUB.

Polygon Ustka, pátek 2. června, devět hodin. Řídící střeleb plukovník Ján Sedliačik vyhlašuje dvě hodiny před zahájením střeleb signál G-120. Půl hodiny před střelbami se uzavírá prostor střelnice a prověřuje se spojení na složky Integrovaného záchranného systému.

Do začátku střeleb zbývá poslední čtvrthodina. Prvky komplexu 2K12 KUB, který tvoří i modernizovaný SURN CZ (modernizace RETIA) přechází do pohotovosti ke střelbě. Vojáci odjišťují rakety.  Technika je připravena k bojové činnosti. Polský letoun Su-22 nesoucí cíl, na který vojáci budou působit, přilétá do prostoru střelnice.

Cíl zničen, spotřeba dvě

Z místa bojového velení RACCOS (výrobek RETIA) přichází povel: „Cíl zachytit!“ Operátor řídícího a naváděcího radiolokátoru sleduje letoun Su-22 a čeká na odpálení cíle. „Cíl zachycen,“ hlásí o chvíli později. Pak už jde všechno ráz naráz. Po obdržení povelu z místa bojového velení hlásí velitel radiolokátoru: „Prvý pal!“ a zmáčkne tlačítko, kterým předá informaci na odpalovací zařízení. Odchází první raketa. Vzápětí zazní: „Druhý pal!“ a druhá raketa je odpálena. Netrvá dlouho a operátor vyhodnocuje střelbu: „Cíl zničen, spotřeba dvě.“ Během dvou letových oken tak vojáci postupně odpálili dvanáct raket 3M9M3E, kterými zasáhli všechny cíle.

Bojové střelby lze chápat jako pomyslný profesní vrchol. Ačkoliv se vojáci průběžně zdokonalují v zachytávání a fiktivním ničení vzdušných cílů, účast na střelbách představuje nenahraditelnou zkušenost, kterou by optimálně měl projít každý voják. „Bojové střelby prověřily nejen odborné znalosti vojáků, ale i výrazně prohloubily jejich praktické zkušenosti s ovládáním protiletadlového raketového komplexu 2K12 KUB,“ uvedl plukovník Ján Sedliačik, velitel 25. protiletadlového raketového pluku.

Týmová spolupráce

Během cvičení se několikrát ukázalo, jak důležitá je spolupráce s ostatními složkami, ať už se jedná o letectvo, námořnictvo či správu vojenského výcvikového prostoru. Na přípravě i průběhu střeleb se velkou měrou podíleli také techničtí odborníci. „Výtečné hodnocení, kterého jsme dosáhli při bojových střelbách, je důkazem odborných kvalit našich vojáků i dobré týmové spolupráce,“ uzavřel plukovník Sedliačik.

Střelby byly hodnoceny velitelem oddílu pplk. Hujerem úspěšně. Podobně pozitivně hodnotil nejen střelby, ale techniku dodanou nebo modernizovanou společností RETIA zástupce velitele vzdušných sil, generál Hromek.